بسته بندی اولیه

بسته بندی اولیه همان بسته بندی برای محصول اصلی است. در زمان پیاده سازی بسته بندی برای محصولات اگر نیاز باشد یک بسته بندی مادر یا بسته بندی ثانویه برای نگهداری تعداد معینی از بسته محصول طراحی و پیاده سازی می‌شود.

بسته ‌بندی اولیه (primary packaging) چیست؟ به‌طورکلی برای هر محصول بین یک تا سه‌ لایه بسته ‌بندی می‌توان در نظر گرفت که اولین لایه از اهمیت بسیار بالاتری به نسبت دو لایه دیگر برخوردار است. بسته ‌بندی اولیه به طور خلاصه به اولین پوششی گفته می‌شود که محصول را پس از تولید آن در برمی‌گیرد.

 باتوجه‌به پیشرفت زیاد صنعت و زیادشدن برندهای تولیدکننده محصولات، تقاضا برای ایده‌های جدید بسته‌بندی اولیه و ثانویه نیز افزایش‌یافته است و صاحبان کسب‌وکار در پی ایده های نو و خلاقانه جهت پکیجینگ محصولات خود هستند.

پکیجینگ مناسب می‌تواند بسیاری از نیازهای محصول را مانند نیاز به حفاظت در برابر عوامل محیطی و تغییرات جوی، حفظ کیفیت و… برآورده سازد و در کنار آن به زیبایی و ارائه بهتر آن نیز کمک کند. از جمله ویژگی‌هایی که پکیج اولیه باید داشته باشد می‌توانیم به نکاتی نظیر موارد زیر اشاره کنیم:

 • عدم انتقال بو و رطوبت به محصول
 • خلاقیت ساخت
 • توانایی تحمل تغییرات دما
 • صرفه اقتصادی
 • زیبایی و چاپ‌پذیری
 • نفوذناپذیری نسبت به هوا و اکسیژن

جنس‌های گوناگونی برای بسته ‌بندی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به پکیج‌های فلزی، لفاف‌های بسته‌ بندی اولیه، بسته‌های کاغذی و مقوایی و… اشاره داشت. مناسب‌ترین جنس برای بسته‌ بندی اولیه که مرسوم‌ترین آن‌ها نیز هست، لفاف‌های بسته‌بندی و پلاستیک‌های شفاف است که هزینه مناسب و کیفیت مطلوبی دارند.

هزینه طراحی بسته‌بندی توسط شرکت این پک به فاکتورهای گوناگونی نظیر شرکت طراحی کننده، سابقه کار و تجربه طراح، پیچیدگی یا سادگی کار و… بستگی دارد. این مبلغ به طور معمول بین ۳۰۰۰۰۰۰ تومان تا ۵۰۰۰۰۰۰ تومان است که نرخ نهایی پس از بررسی جزئیات اعلام می‌گردد.

همچنین مدت‌زمان موردنیاز برای طراحی بسته ‌بندی اولیه حدوداً بین ۵ تا ۱۵ روز است که می‌تواند کمتر یا بیشتر شود.

چرا به پک اولیه نیاز داریم

نیاز به بسته‌ بندی باتوجه‌به پیشرفت صنعت و تعدد شرکت‌های تولیدکننده محصولات به شیوه صنعتی، بیشتر از پیش شده و همواره در حال افزایش است. بسته‌بندی اولیه به دلیل تماس مستقیم با محصول از اهمیت ویژه‌تری نسبت به دیگر لایه‌های بسته ‌بندی برخوردار است.

بسته‌بندی اولیه یک راه خوب برای محافظت از محصول در برابر آسیب‌های احتمالی در مدت‌زمان تولید در کارخانه تا رسیدن به دست مصرف‌کنندگان است. بسته‌بندی فراتر از پوششی ساده است که وظایف گوناگونی داشته و طیف گسترده ای را شامل می‌شود. از جمله این وظایف می‌توانیم به موارد زیر اشاره کوتاهی داشته باشیم:

 • سد مقاومتی در برابر گردوغبار
 • عدم اجازه نفوذ میکروارگانیسم‌ها
 • برندینگ محصول
 • ایجاد مقاومت در برابر ضربات
 • حفظ کیفیت و استانداردهای محصول
 • ایجاد شکل مناسب جهت قرارگیری داخل لایه‌های بعدی بسته‌بندی

ویژگی‌های پکیجینگ اولیه

در طراحی بسته ‌بندی اولیه رعایت استانداردهای بهداشت و کیفیت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که این موضوع به دلیل تماس مستقیم پکیج اولیه با محصول است. رعایت این ویژگی‌ها در نهایت بسته ‌بندی بهتری را ارائه خواهد داد؛ مهم است در انتخاب و طراحی اولیه فاکتورهایی نظیر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. استقامت بالا و توانایی حفاظت از محصول در برابر ضربات احتمالی
 2. حفظ سلامت و محافظت از محصول در برابر میکروارگانیسم‌ها
 3. توانایی تحمل دما پایین و انجماد
 4. الگو ساخت کاربردی و سهولت در استفاده
 5. هم راستا بودن با اصول بازاریابی
 6. خلاقانه بودن و عدم تشابه با نمونه‌های موجود در بازار
 7. صرفه اقتصادی
 8. عدم انتقال بو و طعم خارجی به محصول
 9. عدم انتقال رطوبت اضافی
 10. زیست‌تجزیه‌پذیری و هم‌راستا بودن با اصول زمین سبز
 11. نفوذناپذیری نسبت به هوا و اکسیژن

اولین لایه بسته بندی از چه جنس‌هایی می‌تواند باشد

امروزه جنس‌های گوناگون و متریال متفاوتی برای بسته‌بندی در دسترس عموم است که از جمله انها می‌توان به بسته‌بندی های فلزی، پوشش‌های پلاستیکی، لفاف‌های بسته‌بندی، مواد شیشه‌ای و… اشاره داشت. مرسوم‌ترین نوع بسته‌بندی اولیه از جنس پلاستیک‌های شفاف با قابلیت دیدن محصول است که به دلیل مقاومت مطلوب، هزینه پایین، قابلیت چاپ و… مورداستفاده برای بسته‌ بندی طیف گسترده‌ای از محصولات قرار می‌گیرند.

همچنین استفاده از لفاف‌های بسته‌ بندی و کاغذهای مخصوص به شکل دور پیچ می‌توانند گزینه‌ای مناسب به دلیل دردسترس‌بودن، هزینه پایین به نسبت کیفیت بالا و… باشد که اطلاعات محصول را نیز می‌توان بر روی آن‌ها درج نمود.

طراحان بسته‌ بندی این پک به شما پیشنهاد می‌کنند هنگام انتخاب جنس بسته‌بندی اولیه سعی کنید در ابتدا ویژگی‌های محصولی را که می‌خواهید داخل بسته‌بندی قرار دهید بررسی نموده و سپس باتوجه‌به آنها پک مناسب را انتخاب کنید.

قیمت بسته ‌بندی چقدر است

عوامل گوناگونی در تعیین مبلغ نهایی بسته‌بندی تأثیرگذار هستند. باید توجه داشت که پروسه دیزاین پکیج نیاز به‌دقت و ظرافت زیادی داشته و مراحل مختلفی دارد که هر مرحله در نرخ نهایی بسته‌بندی مؤثر است.  به طور متوسط می‌توان گفت قیمت طراحی بسته‌بندی بین ۳۰۰۰۰۰۰ تومان تا ۵۰۰۰۰۰۰ تومان است که باتوجه‌به جزئیات هر پروژه می‌تواند متفاوت باشد.

در کل هزینه طراحی بسته‌بندی به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد که از جمله آنها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. شرکت انجام‌دهنده طراحی
 2. سابقه کار و تجربه طراح
 3. پیچیدگی و ظرافت طرح
 4. ددلاین پروژه

مدت‌زمان موردنیاز برای دیزاین بسته ‌بندی اولیه چقدر است

برای طراحی بسته‌بندی اولیه توسط تیم دیزاین این پک حدوداً بین ۵ تا ۱۵ روزکاری زمان نیاز است که این مدت با درنظرگرفتن پیچیدگی یا سادگی طرح موردنظر شما ممکن است کمتر یا بیشتر شود. طراحی بسته ‌بندی نیاز به ظرافت و دقت بالایی دارد؛ در نتیجه بهتر است زمان کافی برای آماده‌شدن سفارش طراحی را در نظر بگیرید.

راه‌های ارتباطی جهت ثبت سفارش پکیجینگ

نیاز به طراحی بسته ‌بندی اولیه برای محصول خود دارید؟ کافی است با شماره‌تلفن ۰۵۱۳۶۰۲۲۱۷۰ تماس گرفته و با مشاوران ما در ارتباط باشید. پس از راهنمایی و مطالعه مفاد قرارداد طراحی بسته‌بندی و انجام هماهنگی‌های لازم، پروسه طراحی آغاز خواهد شد. همچنینمی‌تواننید به‌صورت حضوری سفارش خود را ثبت کرده و یا از طریق سایت این پک اقدام کنید.

درباره شرکت طراحی این پک بیشتر بدانید

این پک مجموعه‌ای از طراحان خلاق و خوش‌ذوق است که از سال ۱۳۹۱ گرد هم آمده و افتخار همکاری با بیشتر از ۲۵۰ برند تولیدکننده را داشته‌اند. مجتبی ملاکی، سرپرست تیم طراحان این پک، تحصیلات آکادمیک خود را نیز در این رشته گذرانیده و اکنون در این زمینه فعال است.

 جهت ارتباط با تیم طراحان این پک و دریافت مشاوره طراحی بسته‌بندی اولیه می‌توانید از طریق کلیک بر روی لینک قبل اقدام نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه می‌خوانید

بسته بندی

قیمت بسته بندی

طراحی بسته زعفران

طراحی جعبه در مشهد

طراحی جعبه در تهران

طراحی بسته ادویه

طراحی بسته حبوبات

چاپخانه بسته بندی

متریال بسته بندی

طراحی پاکت خشکبار

طراحی باکس خرما

طراحی جار عسل

نمونه کار بسته بندی