طراحی بسته بندی   قیمت طراحی بسته بندی  نمونه بسته بندی   09150554525

چاپ بسته بندی

فرآیند چاپ بسته بندی (packaging printing) وابسته به آن که نوع چاپ انتخابی شما برای پکیجنگ کدام نوع است، می‌تواند متفاوت باشد. پیش از اتخاب نوع چاپ باید با بسته بندی و کاربرد آن کاملا آشنا باشید. در حالت کلی دو نوع چاپ برای بسته داریم، چاپ افست و چاپ پکیجینگ دیجیتال، در چاپ دیجیتال که عموما برای طراحی‌ها در تعداد کم مورد استفاده قرار می‌گیرد، کیفیت چاپ آنچنان مناسب و بالا نیست! در مقابل در چاپ افست به دلیل استفاده از پرینترهای جوهر افشان غول پیکر و حرفه‌ای در چاپخانه‌های ساخت بسته بندی، کیفیت کار بسیار بالا است.

چاپ بسته بندی

اهمیت چاپ بسته در چیست؟

مزیت اصلی چاپ بسته علاوه بر ارتقا کیفیت جعبه، افزودن جنبه‌های بصری و علائم بسته بندی حرفه‌ای و جذاب به جعبه محصولات برای جذب مخاطب است. در واقع کسب‌وکارهای ساخت جعبه به چاپ به چشم یک روش بازاریابی حرفه‌ای نگاه می‌کنند. چاپ بسته بدی نباید با قوانین بسته بندی در تضاد باشد.

با انتخاب روش چاپ درست و رعایت اصول چاپ جعبه، کیفیت و زیبایی بسته‌ها تضمین می‌شود و زحمات و مهارت طراحی بسته بندی نیز  به بهترین شکل ممکن حفظ می‌شود. هر شیوه چاپی خصوصیات و کاربرد منحصربفرد خود را دارد که طراح باید تشخیص دهد چه نوع چاپی برای نمونه جعبه محصول مناسب است.

چاپ پکیج فرآیند پیچیده‌ای است و انتخاب نوع مناسب چاپ در صورت عدم آگاهی از فرآیندها و همچنین مزایا و معایب انواع چاپ، می‌تواند برای افراد بسیار گیج کننده باشد

روش‌های مختلف چاپ جعبه محصولات کدام است؟

بسته بندی های مختلف نیاز به تکنولوژی‌های چاپی متفاوتی دارند. نوع جنس پکیجینگ محصول در انتخاب نوع چاپ تاثیر زیاد و شاید اصلی را دارد. به عنوان مثال نوع پرینت بسته بندی زعفران با چاپ پک ادویه ممکن است متفاوت باشد. همچنین تیراژ چاپ نیز در انتخاب نوع پرینت نقش دارد.  از مدل‌های مختلف چاپ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

چاپ لیتوگرافی یا افست برای بسته بندی

از این روش عموما برای ساخت کارتن‌های تاشونده و چاپ لیبل بسته بندی استفاده می‌شود. برای چاپ پاکت مواد غذایی و لوازم الکترونیکی این روش چاپ کاربرد دارد. از مزایای چاپ لیتوگرافی پکیجینگ می‌توان به کیفیت چاپ بالا، حفظ طیف رنگی طبیعی و امکان استفاده از روکش‌های مات و براق روی این چاپ اشاره کرد. از معایب آن نیز می‌توان به لزوم چاپ در حجم بالا و وجود سطح تخت برای چاپ اشاره کرد. چاپ لیتوگرافی برای بسته‌های موجدار مناسب است.

چاپ افست بسته

مدل چاپ فلکسوگرافی در پکیجینگ

برای چاپ بسته بندی نایلونی و سلفونی و جعبه‌هایی که شکل آکاردئونی دارند از این نوع چاپ استفاده می‌گردد. از جمله مزایای چاپ فلکسوگرافی بسته می‌توان به زمان چاپ کمتر، امکان استفاده از جوهرهای مختلف و هزینه تجهیزات کمتر اشاره کرد. یک عیب این روش چاپ کیفیت کمتر در مقایسه با چاپ افست و وجود پرش رنگی هنگام چاپ است. چاپ فلکسوگرافی برای بسته‌بندی‌های انعطاف پذیر مثل کیسه‌های ایستاده مناسب است.

چاپ فلکسو بسته بندی

روش چاپ دیجیتال بسته بندی

از این روش چاپ برای چاپ لیبل‌های بسته بندی و کارتون‌های بسته بندی استفاده می‌شود و درج تصاویر روی بسته با آن ممکن است. مزیت این نوع پرینتینگ جعبه زمان چاپ نسبتا کم و کیفیت بالای چاپ است. عیبی که این مدل دارد نیز قیمت زیاد چاپ، عدم امکان استفاده از جوهرهای متالیک و محدودیت در استفاده از کاورهای روی بسته بندی است.

چاپ دیجیتال بسته بندی

روش پرینت هلیوگراور (روتوگراور) بسته محصول

از این مدل برای پرینت بسته بندی سلفون کاربرد دارد و برای بسته بندی‌های مواد غذایی، دارویی و بهداشتی از آن استفاده می‌شود. کیفیت چاپ عالی، پرینت عکس روی بسته و امکان استفاده از رنگ‌های PMS از مزایای این نوع روش چاپ در پک‌های مختلف است. اما عیبی که دارد طولانی شدن زمان چاپ و تنوع کم پوشش‌های قابل استفاده روی بسته بندی است.

چاپ روتوگراور برای بسته بندی

مدل چاپ سیلک اسکرین بسته بندی

این مدل چاپ روشی برای پرنیت تصاویر و از روش‌های قدیمی چاپ است. امکان چاپ‌های تک رنگ و چندرنگ بسته بندی با این چاپ وجود دارد. از مزیت‌های پرینت سیلک اسکرین چاپ بر روی سطوح غیر مسطح و اشکال مدور است.  چاپ کردن بسته بندی پارچه‌ای، شیشه‌ای، فلزی، پکیجینگ کاغذی و چوبی با این روش ممکن است. چاپ بسته بندی در تیراژ کم مزیت دیگر چاپ سیلک اسکرین است. عیب بارز آن نیز محدودیت چاپ در تیراژ  زیاد است. می‌توان از چاپ سیلک اسکرین  برای چاپ نمونه های اولیه، برچسب‌ها، مواد تبلیغاتی، جعبه‌های موج دار و کارتن های تاشو استفاده کرد.

چاپ سیلک اسکرین جعبه

مناسب‌ترین روش چاپ بسته‌بندی کدام است؟

انتخاب تکنولوژی چاپ پکیجینگ به نیاز و بودجه شما بستگی دارد. اگر می‌خواهید چاپ‌هایی با کیفیت بالا و رنگ‌های دقیق داشته باشید، فلکسوگرافی و پس از آن لیتوگرافی باید اولویت‌های شما باشند. برای چاپ در تیراژ پایین نیز می‌توانید از چاپ دیجیتال استفاده کنید. اگر دقت رنگ برای شما بسیار مهم است، به سراغ چاپ روتوگراور بروید. سیلک اسکرین نیز گزینه خوبی برای پروژه‌های بسته بندی کم هزینه و کم حجم است. از ویژگی‌های یک بسته بندی خوب نیز کم هزینه بودن آن است.