خدمات طراحی بسته بندی  قیمت طراحی بسته بندی نمونه بسته بندی بسته بندی ضد آب بسته بندی صادراتی

چاپ UV

چاپ UV یکی از شیوه‌های رایج چاپ دیجیتال است که در آن ابتدا پاشش جوهر بر روی سطح توسط دستگاه صورت می‌گیرد. سپس این جوهر به کمک لامپ‌های یووی دستگاه خشک شده و چاپ صورت می‌گیرد.

چاپ UV  (Print UV) شاخه‌ای از چاپ دیجیتال است که طی آن جهت خشک کردن جوهر از فناوری یووی استفاده می‌شود. این تکنیک قابلیت پرینت روی انواع متریال را دارد و طی آن خبری از فرایندهای پیچیده چاپ افست نیست به همین دلیل محبوبیت خاصی پیدا کرده است.

در سایر روش‌ها همچون چاپ هلیوگراور برای ایجاد طرح دلخواه روی سطوح، جوهرهای مبتنی بر حلال به کار می‌رود که این نوع مرکب به آهستگی در معرض هوا خشک می‌شود. این خشک شدن تدریجی باعث می‌شود که در نهایت رنگ‌های به کار رفته در پرینت رنگ ‌پریده باشند.

اما جوهرهایی که در چاپ یووی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به نحوی فرموله شده‌‌اند که در اثر تابش اشعه ماوراءبنفش بلافاصله خشک می‌‌شوند. بنابراین عمق رنگ حفظ شده و در نهایت تصویری با وضوح بالا به وجود می‌آید.

ایجاد یک طرح جذاب روی بسته بندی از جمله فاکتورهای مهم در موفقیت یک برند محسوب می‌شود. به نظر شما بهترین شیوه برای چاپ بر روی بسته بندی محصولات چیست؟ آیا چاپ برجسته مناسب است؟ چاپ یووی چه ویژگی‌هایی دارد؟ شرکت بسته بندی با برخورداری از کادر مجرب خود دیزاین و چاپ جعبه محصولات شما را با دستگاه یووی در بالاترین سطح کیفی انجام می‌دهد.

چاپ UV چیست؟

چاپ UV روشی نوین از چاپ دیجیتال است که پس از پاشش جوهر، دستگاه چاپگر از طریق لامپ‌‌های ال‌ای‌دی اشعه فرابنفش را روی دیزاین موردنظر می‌تاباند. فناوری یووی موجب می‌شود که مرکب ظرف مدت کوتاهی از حالت مایع به جامد تغییر پیدا کند، بنابراین تصویر با جزئیات دقیق و کیفیت بالا چاپ می‌شود.

در چاپ یووی ضروری است که سطح موردنظر صاف و یکدست باشد، از این‌رو اعمال طرح چاپی روی بسترهای کروی مانند ماگ امکان‌پذیر نیست. پس از افشاندن مرکب بلافاصله دیزاین در معرض تابش نور فرابنفش قرار می‌گیرد و خشک می‌شود. این سرعت بالا به طرح جرم می‌بخشد و آن را برجسته نشان می‌دهد. از طرف دیگر به خاطر این‌که هد دستگاه با سطح چاپ هیچ تماسی ندارد، می‌توان این روش را برای پرینت گرفتن روی هر متریالی استفاده کرد.

براساس نوع سطوح چاپی، دستگاه‌های مختلفی برای پرینت مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال در مواقعی که نیاز به چاپ روی بسترهای تخت و صاف نظیر قاب گوشی باشد، دستگاه فلت بد به کار برده می‌شود. دستگاه رول نیز برای بسته‌ بندی‌هایی که به شکل رول هستند، کاربرد دارد. امروزه دستگاه‌های یووی ترکیبی نیز وجود دارند که هر دو مورد قبلی را انجام می‌دهند.

ویژگی های چاپ  UV

از مهم‌ترین ویژگی‌های چاپ UV می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • امکان چاپ روی همه سطوح

یکی از خصوصیات برجسته چاپ یووی این است که طرح دلخواه را می‌توان روی انواع جنس بسته بندی حک کرد. این ویژگی باعث شده که چاپ UV در حال حاضر به‌عنوان یکی از پرکاربردترین انواع پرینت محسوب شود.

  • کیفیت بالا

این نوع چاپ از نظر کیفیت در سطح بالایی قرار دارد، به طوری‌که حتی جزئیات ریز هم روی بسته بندی به خوبی نشان داده می‌شوند. از این‌رو جعبه محصولاتی که با این روش پرینت گرفته شده‌اند، جذابیت بصری بیشتری دارند. با توجه به این‌که جوهر به کمک لامپ‌های UV با سرعت زیادی خشک می‌شود، فرصتی برای جذب آن در محیط باقی نمی‌ماند، لذا چاپ روی بسته بندی ظاهری پویا، شفاف و براق پیدا می‌کند.

  • ایجاد الگوهای سه بعدی

یکی دیگر از ویژگی‌های چاپ UV این است که امکان ایجاد الگوهای سه‌ بعدی و برجسته را برای کاربر فراهم می‌آورد. انواع دیزاین‌های پیچیده را می‌توان از طریق دستگاه به طرح‌های سه‌ بعدی و جذاب تبدیل کرد.

  • مقاومت در برابر عوامل محیطی

بسته بندی‌هایی که با دستگاه یووی چاپ می‌شوند، در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت و تابش آفتاب مقاومت خوبی دارند و به مرور دچار رنگ‌پریدگی نمی‌شوند.

  • سرعت بالا

دستگاه یووی طوری طراحی شده که بلافاصله جوهر روی محصول را از حالت مایع به جامد تبدیل می‌کند، بنابراین سرعت فرآیند چاپ به حداکثر ممکن می‌رسد. به دلیل این‌که جوهر ظرف یکی دو ثانیه خشک می‌شود، پرینت گرفتن تعداد زیادی تصویر در یک بازه زمانی کوتاه امکان‌پذیر است. اگر سرعت چاپ برایتان در اولویت است توصیه می‌کنیم مقاله چاپ لینو لئوم را نیز مطالعه کنید.

کاربردهای چاپ یووی در بسته بندی

چاپ UV همانند چاپ تامپو در صنعت بسته‌ بندی بسیار پرکاربرد است؛ به گونه‌ای ‌که لیبل اکثر محصولات توسط این تکنیک پرینت گرفته می‌شود. به طور کلی صنایعی که برای محصولات تولید خود نیاز به برچسب روی بسته بندی دارند، از دستگاه‌های یووی استفاده می‌کنند. بسته‌‌بندی و لیبل‌گذاری محصولات دارویی، مواد غذایی، نوشیدنی‌ها، لوازم آرایشی و بهداشتی، کالاهای ورزشی و بسیاری صنایع دیگر از طریق چاپ یووی انجام می‌گیرد.

امروزه روش‌های پرینت مرسوم مانند چاپ افست برای بسته‌بندی مواد غذایی به کار برده نمی‌شود، چون احتمال انتقال مرکب به محتویات درون جعبه وجود دارد. اما جوهر استفاده شده در چاپ UV به سرعت خشک شدن شده و به هیچ‌وجه درون ماده غذایی نفوذ نمی‌کند. این موضوع باعث شده که در حال حاضر استفاده از دستگاه یووی به‌عنوان بهترین تکنیک در چاپ و طراحی بسته زعفران و سایر محصولات غذایی شناخته شود. اگر به دنبال روشی دستی برای چاپ هستید، چاپ ترافارد نیز یکی از گزینه‌های در دسترس است.

بهترین متریال برای چاپ UV

چاپ UV قابلیت انجام روی انواع متریال را دارد، تنها محدودیتی که در این رابطه به چشم می‌خورد، بسته‌بندی‌های ضدآب هستند که سطوح روغنی دارند. به طور کلی از دستگاه یووی می‌توان برای پرینت روی مواد ذکر شده در زیر استفاده کرد:

  • شیشه

این روش چاپ برای پرینت روی همه بسته‌بندی‌هایی که از جنس شیشه هستند کاربرد دارد. به این صورت که با استفاده از یک لایه پرایمر، دیزاین موردنظر را روی سطح صیقلی شیشه ایجاد کرده و سپس عملیات چاپ را تکمیل می‌کنند. چنانچه به دنبال روش‌های دیگری برای چاپ روی شیشه هستید، چاپ سابلیمیشن یا حرارتی را نیز به خاطر داشته باشید.

  • فلزات

 چاپ UV روی بسته‌بندی‌های فلزی مواد غذایی نیز قابل استفاده است. لامپ‌های LED تعبیه شده در دستگاه یووی، به سرعت و بدون ایجاد حرارت مرکب را خشک می‌‌کنند، لذا برای مواد غذایی حساس به گرما نیز به وفور به کار می‌رود. از دیگر روش‌های مناسب چاپ بر روی فلزات می‌توان به چاپ فلکسو اشاره کرد.

  • پارچه

دستگاه یووی برای چاپ روی سطوح پارچه‌ای مانند لباس‌های ورزشی، جعبه‌های برزنتی و… به خوبی جواب می‌دهد. به کمک این تکنیک می‌توان تصاویری سه بعدی و با رنگ دلخواه را روی بسته‌بندی محصولات ایجاد کرد. برای چاپ بر روی پارچه چاپ مخمل نیز کاربردی است.

  • چوب

چاپ یووی برای حک کردن طرح دلخواه روی جعبه چوبی محصولاتی مانند بسته‌بندی اسباب بازی‌ها، آلات موسیقی و… بهترین گزینه به شمار می‌رود. برای چاپ روی سطوح چوبی می‌توان از چاپ سیلک نیز کمک گرفت.

قیمت چاپ UV

در چاپ UV مدت زمان خشک شدن جوهر بسیار کوتاه است، این مزیت علاوه‌بر صرفه‌جویی در زمان، کاهش مصرف مرکب را نیز به دنبال دارد. به طوری‌که دستگاه یووی نسبت به سایر دستگاه‌ها حدود 20 درصد کمتر جوهر مصرف می‌کند، پس این تکنیک در مقایسه با روش‌هایی چون چاپ ترموگرافی روشی مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود.

چاپ انواع بسته بندی با دستگاه یووی در مقایسه با دیگر روش‌ها از نظر نرخ انعطاف بیشتری دارد، به عبارت بهتر فاکتورهای بسیاری در تعیین قیمت نهایی چاپ دخیل هستند. از جمله پارامترهایی که نرخ چاپ یووی را تحت تاثیر قرار می‌دهند می‌توان به مقدار مرکب استفاده‌ شده، متریال چاپی، ابعاد دیزاین، مدت‌ زمان پرینت و بسیاری عوامل دیگر اشاره کرد. در مورد سایز محصول، هرچه‌قدر متراژ طول و عرض سفارش بزرگتر باشد، هزینه پرینت نیز به همان میزان بیشتر می‌شود. برای اطلاع دقیق از هزینه‌ها و فرایند چاپ هیبریدی، یووی، افست و… تماس بگیرید.

آنچه در مقاله چاپ UV خواندید

چاپ UV از جمله انواع چاپ دیجیتال است که امکان اجرای طرح روی سطوح مختلف با هر جنسی را در اختیار افراد قرار می‌دهد. در این روش دیزاینی که توسط جوهر کشیده شده، از طریق اشعه ماوراءبنفش با سرعت بالایی خشک می‌شود، بنابراین کیفیت کار و ماندگاری آن بسیار زیاد است.

برای سفارش و چاپ دیزاین بسته بندی محصول خود با دستگاه یووی می‌توانید تنها با چند کلیک درخواست‌تان را در سایت اینپک ثبت کنید تا به آن رسیدگی شود. تیم اینپک سال‌ها است که در این زمینه فعالیت داشته‌اند، لذا تجارب فراوانی دارند و پروژه را در کیفیت عالی به شما تحویل خواهند داد. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع‌به انواع شیوه‌های چاپ از قبیل چاپ روتوگراور با ما تماس بگیرید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه می‌خوانید