مقوای اشتنباخ چیست و چه کاربردهایی دارد

مقوای اشتنباخ نوعی از مقوا است که برای طراحی و پیاده سازی نقاشی بسیار عالی و مناسب است. استفاده از مقوای استنباخ برای نقاشی با آبرنگ، نقاشی با ماژیک و نقاشی با مداد و همچنین طراحی کارت ویزیت و منو ... کاربرد فراوانی دارد.

مقوای اشتنباخ (Steinbach Paper) یکی از پرکاربردترین و باکیفیت‌ترین کاغذهایی است که در نقاشی و طراحی کاربرد دارد. همانطور که می‌دانید، مقوا نسبت به کاغذهای معمولی ضخامت و مقاومت بیشتری دارد. این ویژگی‌ها باعث شده تا مقوا برای کارهایی نظیر نقاشی با آبرنگ، نسبت به کاغذ معمولی مناسب‌تر باشد. در بازار می‌توانید انواع مقوا با ضخامت‌ها، رنگ‌ها، بافت‌ها و ابعاد مختلف را بسته به نیاز خود پیدا و خریداری کنید. مقوا اشتنباخ، نوعی مقوای مقاوم است که در انواع و ابعاد گوناگونی وجود دارد و از آن برای نقاشی، طراحی و حتی چاپ کارت ویزیت نیز استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید با این مقوا، انواع و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید، خواندن ادامه این مطلب از بلاگ مجموعه اینپک را از دست ندهید.

مقوای اشتنباخ چیه

کشور آلمان سابقه بسیار خوبی در تولید لوازم‌التحریر باکیفیت از جمله انواع مقوا و کاغذ دارد. مقوای Steinbach نیز اولین بار در این کشور ابداع شد و اصالتی آلمانی دارد. اما امروزه این نوع از مقوا در کشورهای مختلفی مانند ترکیه، هلند، ایتالیا و ایران نیز تولید می‌شود. مقوای Steinbach با درصدهای مختلفی از کتان تولید می‌شود و برای نقاشی بسیار مناسب است. مقوا اشتنباخ حتی در معرض انواع مختلف رنگ، آبرنگ و فشار نیز حالت خود را از دست نمی‌دهد. وجود این مقوا در ابعاد، رنگ‌ها، بافت‌ها و ضخامت‌های گوناگون باعث شده تا بتوان از آن در زمینه‌های مختلفی استفاده کرد. اگرچه بیشترین کاربرد مقوای Steinbach برای نقاشی با آبرنگ، مداد یا ماژیک است، اما می‌توان از آن برای چاپ کارت ویزیت، منو، کارت دعوت و بروشور و طراحی جعبه برای پسته نیز استفاده کرد.

این مقوا در میان هنرمندان بسیار محبوب است و بسیاری از آن‌ها اولین طراحی یا نقاشی خود را روی مقوا اشتنباخ انجام داده‌اند. محبوبیت این مقوا باعث شده تا انواع تقلبی آن نیز در بازار موجود باشد. برای تشخیص مقوای اشتنباخ اصل، به هر دو سطح آن توجه کنید. این نوع از مقوا، دارای یک سطح پرز دار و یک سطح صاف است. همچنین کلمه Steinbach نیز در گوشه آن باید نوشته شده باشد. بنابراین هنگام خرید دقت کنید تا یک مقوای معمولی را به اسم اشتنباخ به شما نفروشند! از هر دو طرف مقوای Steinbach می‌توان استفاده کرد و این موضوع آن را تبدیل به یک مقوای مقرون به صرفه برای کاربردهای مختلف کرده است.

مشخصات مقوای اشتنباخ

در ادامه، مشخصات انواع مقوا اشتنباخ را از نظر اندازه، وزن، نوع، رنگ و قیمت بررسی می‌کنیم.

اندازه مقوا اشنتباخ

این مقوا در ابعاد مختلف تولید می‌شوند و می‌توانید آن را بسته به نیاز خود در سایز‌های A3، A4 و سایر ابعاد استاندارد تهیه کنید. حتی اگر به تعداد بالایی از این مقوا برای طراحی یا نقاشی نیاز دارید، می‌توانید دفتر نقاشی‌هایی که جنس ورق آن‌ها از مقوای Steinbach است را خریداری کنید. متداول‌ترین ابعاد مقوای Steinbach عبارت‌اند از:

  • مقوای اشتنباخ سایز A4
  • مقوای اشتنباخ A3
  • مقوای اشتنباخ ۵۰ در ۷۰ سانتی متر
  • مقوا اشتنباخ ۵۰ در ۳۵ سانتی تر
  • مقوا اشتنباخ ۳۰ در ۳۰ سانتی متر

انتخاب ابعاد مقوا اشتنباخ، کاملاً بستگی به کاربرد و سلیقه شما دارد. برای مثال، از مقوا اشتنباخ بزرگ برای نقاشی با ذغال و کشیدن پرتره استفاده می‌شود.

گرماژ مقوا اشتنباخ

انواع مقوای Steinbach، علاوه بر ابعاد، در وزن‌های مختلفی نیز ساخته می‌شوند. یکی از عوامل تعیین‌کننده در کیفیت کاغذ و مقوا، عاملی به نام گرماژ است. گرماژ مقوا، نشان‌دهنده جرم یک متر مربع از آن مقوا است. برای مثال، مقوای اشتنباخ ۱۵۵ گرم یعنی این که یک متر مربع از این مقوا، دارای جرم ۱۵۵ گرم است. انتخاب گرماژ مقوا، بستگی به استفاده شما از مقوا دارد. برای مثال اگر می‌خواهید با آبرنگ روی مقوا نقاشی کنید، باید مقوایی با ضخامت بالا انتخاب کنید تا توانایی جذب آبرنگ را داشته باشد. هر چه گرماژ مقوا بیشتر باشد، توانایی آن در حفظ شکل خود و جذب رنگ‌ها نیز بیشتر است. گرماژهای متداول مقوای Steinbach عبارت‌اند از:

  • مقوا اشتباخ ۴۰۰ گرم: این گرماژ از مقوای اشتنباخ برای گواش و کار با رنگ‌های اکریلیک که غلظت بالایی دارد بسیار مناسب است.
  • مقوا اشتنباخ ۲۴۰ گرم: این گرماژ از مقوای اشتنباخ برای آبرنگ و جذب چند لایه رنگ بسیار مناسب است.
  • مقوا اشتنباخ ۱۵۵ گرم: این گرماژ از مقوای اشتنباخ برای سیاه قلم یا نقاشی با مداد رنگی بسیار مناسب است.  

اشتنباخ با گرماژ ۱۵۰ یا ۱۵۵، پرکاربردترین مقوا از این نوع محسوب می‌شود.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه می‌خوانید

بسته بندی

قیمت بسته بندی

طراحی بسته زعفران

طراحی جعبه در مشهد

طراحی جعبه در تهران

طراحی بسته ادویه

طراحی بسته حبوبات

چاپخانه بسته بندی

متریال بسته بندی

طراحی پاکت خشکبار

طراحی باکس خرما

طراحی جار عسل

نمونه کار بسته بندی