معنا و مفهوم رنگ‌ها در بسته بندی

معنا و مفهوم رنگ‌ها در بسته بندی

یکی از روش‌هایی که می‌تواند به نحوی کاملا موثر و گویا، پیام یک تولیدکننده را به مشتری انتقال دهد، استفاده از رنگ‌هاست. سال‌های زیادی است که به معنا و مفهوم رنگ‌ها در بسته بندی اهمیت داده می‌شود و شاید برای برخی باور این مساله مشکل باشد که رنگ‌ها قادرند به صورت غیر مستقیم با افراد صحبت کنند.

هر رنگی، پیام خاصی در خود پنهان کرده و تولیدکنندگان و افرادی که قصد دارند یک رنگ غالب را برای بسته بندی انتخاب کنند باید به این موضوع توجه داشته باشند. برای مثال رنگ سفید می‌تواند پیام پاکی، برابرب و یا یک آغاز جدید را به شما القاء کند و یا رنگی مانند رنگ مشکی بیان کننده کنترل و اعتبار است. در محصولاتی که رنگ غالب، سیاه است بسته مورد نظر بسیار باکلاس تر و یا ظریف تر می‌تواند ظاهر شود.

رنگ‌ها می‌توانند به زبان خود با آدمیان صحبت کنند و  انرژی که در خود پنهان دارند را به بیننده نشان دهند. برای آنکه بتوان بسته بندی را مطابق با سلیقه و شخصت مخاطب انتخاب کرد، آشنایی با معنا و مفهوم رنگ‌ها بسیار مهم و اساسی به نظر می‌رسد.

چرا توجه به رنگ‌ها در بسته بندی مبحث مهمی‌به شمار می‌رود؟

رنگ‌ها، از قدرت زیادی برخوردار هستند. اغلب تولیدکنندگان می‌خواهند در بازاری که رقیب‌ها در آن بسیار زیاد هستند، پایدار و ماندگار باشند، اما گاهی نمی‌دانند باید چگونه به این مهم دست پیدا کنند. یک تولیدکننده باهوش، در درجه اول به سراغ قوه بینایی مشتری و مخاطب خود می‌رود. او سعی می‌کند به هنگام طراحی محصول، رنگ مورد استفاده برای بسته بندی، طرح لوگو و سایر موارد، به گونه ای رفتار کند که اولین نگاه مشتری را در فروشگاه شکار کرده و آن را به دام بیندازد. این مورد در فروشگاه‌هایی که به صورت زنجیره ای فعالیت کرده و مشتری می‌تواند با فراق بال، خودش محصولی را که می‌خواهد انتخاب کند، یک امتیاز محسوب می‌شود.

رنگ‌ها، قادرند بر حس مشتری تاثیر خوبی بگذارند و او را مجبور به خرید کنند. شما می‌توانید از این توان و نیروی پنهان استفاده کرده و کاری کنید که برندتان در اذهان ثبت شود و هیچگاه به دست فراموشی سپرده نشود.

اگر در انتخاب رنگ‌ها اشتباهی صورت گیرد، در انتقال پیامی‌که می‌خواهید به دیگران بدهید نیز اشکال و ایراد به وجود خواهد آمد و این موضوع، مسلما هدفی نیست که شما به دنبال آن باشید.

اگر زمانی که به یک فروشگاه وارد می‌شوید به دقت به رنگ کالاهایی که در آن وجود دارد نگاه کنید، می‌بینید برخی محصولات از رنگ‌های مشابه برای بسته بندی محصول خود استفاده کرده اند. این موضوع اصلا اتفاقی نیست و دلایل روانشناسی در پشت آن وجود دارد. خوب است بدانید که رنگ‌های مختلف، احساسات متفاوتی را در انسان‌ها بیدار می‌کنند. اگر یک تولیدکننده بتواند از رنگ‌ها به شکلی کاملا آگاهانه و هوشمندانه استفاده کند، در این صورت می‌تواند حسی خاص را در مشتری نسبت به برند مذکور ایجاد کند.

آماری وجود دارد که نشان می‌دهد 85 درصد از افرادی که می‌خواهند کالایی را خریداری کنند ابتدا به رنگ آن دقت کرده و بر اساس رنگ انتخاب می‌کنند. رنگ‌ها، تاثیرات و ویژگی‌های خاصی دارند و این ویژگی‌هاست که باعث شده هر رنگی برای یک محصول خاص مورد استفاده قرار گیرد.

رنگ‌ها و مفهوم آنها در بسته بندی

همان طوری که در قسمت‌های بالایی به آن اشاره کردیم، هر رنگی پیام خاص را انتقال می‌دهد. یک تولیدکننده، ابتدا باید هدف خود را بشناسد و بداند که محصول او آیا قرار است پیامی‌را در مورد سلامتی انتقال دهد و یا تنها یک محصول سرگرم کننده و یا آرامش بخش است. علاوه بر هدف، شناخت مشتری، شخصیت و پرسونای مخاطب نیز بر روی انتخاب رنگ مناسب برای محصول موثر است. فاکتورهایی مانند سن، جنسیت، وضعیت اقتصادی و یا سطح تحصیلات برای شناخت مشتری هدف در نظر گرفته می‌شوند.

رنگ‌های متفاوتی برای بسته بندی محصولات مورد استفاده قرار می‌گینرد. ما در ادامه برخی از رایج ترین آنها را انتخاب کرده و مفهومی‌که انتقال می‌دهند را عنوان خواهیم کرد؛ پس در ادامه این متن با ما همراه باشید.

رنگ سفید در بسته بندی

سفید نماد پاکی است. این رنگ می‌تواند پاکی، شروع یک فصل جدید و یا برابری را به مشتری و مخاطب القاء کند. محصولاتی که با تمیزی سرو کار دارند به خوبی می‌توانند از معنا و مفهوم رنگ سفید استفاده کنند. جاهایی که سادگی و امنیت نیز بسیار مهم جلوه می‌کند، این رنگ کارایی بالایی از خود نشان می‌دهد.  حس شفافیت و صداقت، یکی از مهم ترین حس‌هایی لشا که مخاطب به محل دیدن یک بسته بندی سفید به آن پی می‌برد. برای برخی محصولات آرایشی بهداشتی که باید حس پاکی و لطافت انتقال داده شود این رنگ می‌تواند بسیار ایده آل و مناسب به نظر آید.

معنی رنگ سیاه در بسته بندی

یکی از قدرتمندترین رنگ‌هایی که برای بسته‌های محصولات می‌توان استفاده کرد، رنگ مشکی است. در این رنگ، کنترل و اعتبار زیادی نهفته و وقتی این رنگ برای یک بسته مورد استفاده قرار می‌گیرد به خوبی می‌توان ایستادگی را در آن مشاهده کرد. کالاهایی که به رنگ مشکی عرضه می‌شوند ایستادگی و ارزش بالایی دارند و این رنگ محصولات را سنگین تر از آنچه که هست نشان می‌دهند. گاهی اوقات می‌توان رنگ دیگری را نیز به این رنگ اضافه کرده و تا حدی باعث تغییر مفهوم و معنای آن شد. محصولاتی که رنگ غالب آنها مشکی است رمزآلود، با کلاس و بسیار ظریف به نظر می‌آیند. هر چه رنگی که در کنار رنگ مشکی استفاده می‌شود روشن تر باشد، حسی که منتقل می‌کند ظریف تر است.

معنای قرمز در بسته بندی

از جمله حس‌هایی که با دیدن رنگ قرمز می‌توان به وجود آن پی برد، حس سر زندگی، شور، قدرت، شوق و تحرک است. این رنگ می‌تواند به خوبی حواس بیننده را به خود جلب کرده و آن را تحریک کند و افراد را برای خرید مشتاق تر کند.

رنگ قرمز تیره در نزد بیننده، بسیار لوکس و حرفه ای و رنگ قرمز روشن بسیار جذاب و با انرژی ظاهر می‌شود. برای آنکه بتوان در یک بسته محصول، ارزش آفرینی ایجاد کرد، می‌توان از رنگ‌هایی مانند رنگ طلایی و یا نقره ای استفاده کرد.

معنای رنگ آبی در بسته بندی

یکی از رنگ‌هایی که هم آقایان و هم بانوان به آن علاقه زیادی دارند رنگ آبی است. در این رنگ اطمینان خاصی نهفته است. نکته ای که خوب است در مورد این رنگ بدانید آن است که در صورتی که از رنگ آبی به تنهایی استفاده شود، بسته ای که در اختیار مشتری قرار داده می‌شود، بسیار خسته کننده به نظر می‌آید. اگر بتوان در کنار آن، از نقوش تزیینی با رنگ‌هایی متفاوت استفاده کرد، قالبی که محصولات در آن ارائه شده و افراد آن را می‌بینند، می‌تواند بسیار متمایز و زیبا ظاهر خواهد شود.

کارایی، اعتماد، صداقت، استقلال، قدرت و‌هارمونی از دیگر حس‌هایی است که با دیدن این رنگ به افراد القاء می‌شود. کالاهایی که به رنگ آبی تیره بسته بندی شده اند بسیار حرفه ای تر و با محافظه کارایی بیشتری ظاهر می‌شوند. کالاهایی که رنگ غالب آنها آبی روشن است بسیار لطیف و خلاقانه به چشم می‌آیند.

معنای رنگ نارنجی در بسته بندی

در علم روانشناسی، رنگ نارنجی یکی از رنگ‌های برون گرا، راحت و پرشور است. بسته‌هایی که در آنها رنگ نارنجی به چشم می‌خورد نشانه‌هایی از صرفه جویی، سرگرم کننده بودن و حس ماجراجویی وجود دارد. خوش بینی، دوستی و اعتماد نفس را نیز از دیدن رنگ نارنجی می‌توان به خوبی دریافت کرد.

برخی از طیف‌های رنگ نارنجی قادر است بر درصد ارزش یک محصول تاثیر داشته باشد و این در حالی است که از قرار گرفتن رنگ دیگری در کنار آن، این معنا و مفهوم را می‌توان تغییر داد.

معنای رنگ سبز در بسته بندی

رنگ سبز و استفاده از آن، حسی همراه با تعادل، ثروت، رشد، امنیت و هماهنگی را با خود به همراه دارد. برای محصولاتی که دوستدار واقعی محیط زیست هستند به کار بردن این رنگ می‌توانند بسیار به جا ظاهر شود. برای محصولاتی مانند مواد پاک کننده و یا محصولاتی که به صورت ارگانیک تولید شده اند این رنگ یک انتخاب عالی و ایده آل به نظر می‌رسد.

سبز تیره، لوکس بودن، ثروت و کیفیت حرفه ای را به نمایش می‌گذارد اما رنگ سبز روشن، می‌تواند نمادی از یک محیط زیست سالم و سرزنده باشد. اگر در کنار این رنگ، تزیینات دیگری نیز استفاده شود این رنگ می‌تواند بسیار اثربخش تر از آن چه که هست به نظر آید.

معنا و مفهوم رنگ فیروزه ای بسته بندی

برای مواد آرایشی و بهداشتی رنگ فیروزه ای می‌تواند بهترین رنگ و مناسب ترین رنگ به شمار رود. این رنگ نماد وضوح تفکر و وضوح ارتباطات بوده و می‌تواند انرژی افراد را تمدید کند. این رنگ الهام بخش خوبی برای تفکر و افکار مثبت است.

معنای رنگ صورتی در بسته بندی

برای محصولاتی که خانم‌ها از آنها استفاده می‌کنند و یا جاهایی که کالای خریداری شده با عشق و احساس همراه است، رنگ صورتی می‌تواند گزینه خوبی باشد. این رنگ نماد صداقت، الهام بخش بودن، آرام بخش بودن و دلسوزی است. اگر صورتی در تم رنگی کمرنگ به کار برده شود توجه خانم‌ها و جوان‌ها و اگر در طیف‌های رنگی پر رنگ به کار برده شود، می‌تواند هیجان را به افراد تزریق کند.

معنای رنگ زرد در بسته بندی

معمولا رنگ زرد برای بستن و پیچیدن محصولاتی به کار برده می‌شود که هدف نهایی از تولید محصول، افزایش روحیه و شادی افراد است. خلاقیت، مثبت نگری و سرزنده بودن از جمله عواطف و احساساتی است که می‌توان با نگاه کردن به رنگ زرد می‌توان حس کرد. زمانی که بازار از یک محصول اشباع است، استفاده از این رنگ می‌تواند به مخاطب کمک کند تا کالای مورد نظر خود را راحت تر انتخاب کند.

معنای رنگ بنفش در بسته بندی محصولات

رنگ بنفش، می‌تواند نظر جوانان و بانوان را به خوبی به خود جلب کند. این رنگ نماد لوکس بودن، کیفیت به شمار می‌رود و برای آنکه معنویت را در یک محصول به نمایش گذاشت انتخاب این رنگ می‌تواند گزینه خوبی باشد. از جمله اهداف این رنگ، بروز تخیل، معنویت و آرمان‌های تخیلی است.

معنای رنگ خاکستری در بسته بندی

رنگ خاکستری یکی از رنگ‌های خنثی در طیف رنگی به شمار رفته و بهتر است برای طراحی، روی آن حساب زیادی باز نشود. معمولا برای محصولاتی که بک گراند حرف اول را می‌زند، بهتر است از این رنگ استفاده شود. بی علاقه بوده، محافظه کار بودن و بی طرفی از جمله احساساتی است که با دیدن این رنگ، به افراد القاء می‌شود.

4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب