طراحی بسته ‌بندی شیرینی (Sweet packaging) یکی از انواع بسته ‌بندی مواد غذایی است که به دلیل حساسیت بالا این محصول نیاز به بسته‌بندی ویژه دارد. بسته ‌بندی اولین سد دفاعی محصول در برابر موارد آسیب‌زا و بخشی جدانشدنی از پروسه تولید و عرضه کالا است که می‌تواند از آن محافظت کند.

مهم‌ترین هدف بسته ‌بندی افرایش مدت‌زمان ماندگاری (shelf life) و حفظ کیفیت محصول است که مهم‌ترین عاملی که می‌تواند در راستای دستیابی به این هدف کمک کند، هماهنگ‌سازی محیط داخل بسته ‌بندی متناسب با ویژگی‌های محصول است.

پکیجینگ دیزاین مناسب برای شیرینی باید ویژگی‌هایی نظیر جلوگیری از نفوذ میکروارگانیسم‌ها، صرفه اقتصادی، جلوگیری از جذب یا انتقال رطوبت، نفوذناپذیری نسبت به اکسیژن هوا و… را داشته باشد تا محصول در بهترین حالت به دست مشتریان برسد.

طراحی بسته ‌بندی شیرینی با استفاده از جنس‌های گوناگونی مانند جعبه‌های مقوایی، بسته ‌بندی پلاستیکی، بسته‌های فلزی و… صورت می‌گیرد که هرکدام ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند.

هزینه طراحی بسته ‌بندی شیرینی به طور معمول بین ۳۰۰۰۰۰۰ تومان تا ۵۰۰۰۰۰۰ تومان است که به عوامل گوناگونی از جمله شرکت طراحی کننده، سابقه کار و تجربه طراح، پیچیدگی یا سادگی طرح و… بستگی دارد و مبلغ نهایی پس از بررسی این موارد تعیین می‌شود. همچنین مدت‌زمان موردنیاز برای طراحی پکیج توسط شرکت دیزاین بسته ‌بندی این پک، بین ۵ تا ۱۵ روز کاری است که باتوجه‌به پیچیدگی و سادگی طرح ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

چرا به پکیجینگ شیرینی نیاز داریم

امروزه با پیشرفت صنعت و بالارفتن تعداد تولیدکنندگان، هر محصولی برای ارائه بهتر و پیداکردن جایگاه در میان محصولات مشابه، نیاز به طراحی بسته ‌بندی اختصاصی دارد. شیرینی یکی از مواد غذایی حساس است که برای سالم ماندن و حفظ کیفیت نیاز به پکیجینگ مناسب دارد.

بسته‌ بندی یک راه خوب برای مقابله با آلودگی‌های محیطی، ضربات احتمالی در حین جابه‌جایی و… است که  می‌تواند تا حد ممکن از آسیب‌دیدن شیرینی جلوگیری کند. همچنین باید توجه داشت که بسته ‌بندی شکیل یک راه خوب برای رقابت با تولیدکنندگان محصولات مشابه است.

ویژگی‌های بسته ‌بندی شیرینی خوب

شیرینی یکی از مواد غذایی بسیار حساس است که با کوچک‌ترین ضربه ممکن است خرد شده و شکل خود را از دست بدهند. از طرفی، این ماده غذایی نسبت به تغییرات شیمیایی محیط اطراف خود نیز حساس بوده و باید در شرایط ویژه‌ای نگهداری شود؛ ازاین‌رو مهم است بسته‌بندی که برای آن در نظر گرفته می‌شود تا حد ممکن مطابق با استانداردهای سازمان غذا و دارو باشد. از جمله فاکتورهایی که در طراحی بسته‌بندی شیرینی باید موردتوجه باشد می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. استقامت بالا و توانایی حفاظت از محصول در برابر ضربات احتمالی
 2. حفظ سلامت و محافظت از محصول در برابر میکروارگانیسم‌ها
 3. توانایی تحمل حدی از تغییرات دمایی
 4. الگو ساخت کاربردی و سهولت در استفاده
 5. هم راستا بودن با اصول بازاریابی
 6. خلاقانه بودن و عدم تشابه با نمونه‌های موجود در بازار
 7. صرفه اقتصادی
 8. عدم انتقال بو و طعم خارجی به محصول
 9. عدم انتقال یا جذب رطوبت اضافی
 10. زیست‌تجزیه‌پذیری و هم‌راستا بودن با اصول زمین سبز
 11. نفوذناپذیری نسبت به هوا و اکسیژن
 12. عدم نفوذپذیری نسبت به چربی

طراحی بسته‌بندی شیرینی خانگی

باتوجه‌به اینکه بسیاری از افراد فعال در زمینه تولید شیرینی را کسب‌وکارهای خانگی تشکیل می‌دهند، باید توجه داشت که طراحی بسته ‌بندی شیرینی خانگی از اهمیت بالایی برخوردار است. داشتن طراحی بسته ‌بندی شیرینی خانگی یک راه خوب برای ارائه بهتر محصول و همین‌طور حفظ کیفیت و جلوگیری از خرد و شکسته‌شدن محصول است.

در انتخاب بسته ‌بندی برای شیرینی خانگی خوب است به ‌تناسب بسته ‌بندی با شیرینی از نظر اندازه، شکل، الگو ساخت و… توجه داشته باشید تا خطر آسیب‌دیدن محصول به کمترین حد برسد. همچنین مهم است در انتخاب طرح روی بسته ‌بندی، پالت رنگی، المان‌ها و تصاویر دقت کافی را به کار ببرید تا در نهایت بسته‌ بندی شکیل و زیبایی داشته باشید.

پکیجینگ محصول شما یکی ازفاکتورهای مهم است که می‌تواند موجب شود افراد بیشتری تمایل به خرید از شما پیدا کنند و همچنین می‌تواند به ساختن برند شخصی شما کمک کند.

دیزاین پک شیرینی حرفه‌ای

وقتی صحبت از پکیجینگ می‌شود باید توجه داشته باشید که باتوجه‌به رقابت‌های بالا میان تولیدکنندگان در بازار امروز، حرفه‌ای بودن می‌تواند شما را در گردانه رقابت‌های فروش به‌پیش اندازد. بهتر است قبل از ثبت سفارش دیزاین بسته‌بندی شیرینی، از حرفه‌ای بودن مجموعه‌ای که قصد همکاری با شما را دارد مطمئن شوید.

از جمله مواردی که باید موردتوجه خود قرار دهید می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

شرکت طراحی بسته‌بندی این پک با بیشتر از ده سال تجربه درخشان در زمینه پکیجینگ دیزاین، با حرفه‌ای‌ترین طراحان در خدمت شما است. جهت ارتباط با ما و مشاوره طراحی بسته‌بندی شیرینی می‌توانید از طریق لینک قبل اقدام نمایید.

انواع چاپ بسته ‌بندی شیرینی

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، انواع مختلفی از پک برای بسته ‌بندی شیرینی مورداستفاده قرار می‌گیرد که هرکدام ویژگی‌های مخصوص خود را داشته و در پی آن به چاپ مناسب نیاز دارند. چاپ بسته‌بندی شیرینی انواع گوناگونی دارد که از جمله آنها می‌توان چاپ افست، چاپ رویه بسته‌بندی و چاپ زیره جعبه و… را نام برد. در ادامه به توضیح ویژگی‌های هر نوع از چاپ‌های ذکر شده می‌پردازیم:

چاپ رویه بسته‌بندی

متداول‌ترین نوع چاپ رویه بسته‌ بندی در ایران با استفاده از مقوا طوسی انجام می‌شود که از نظر بهداشتی و رعایت استانداردهای سازمان غذا و دارو مورد تأیید نبوده و در سال‌های اخیر تلاش شده تا با استفاده از مقوای ایندربرد جایگزین شود. این جایگزینی تا حد قابل قبولی مطابق با استانداردها پیش رفته و مورد تأیید قرار گرفته است.

چاپ زیره جعبه بسته شیرینی

در چاپ زیره جعبه مهم است لوگو و نام مجموعه تولیدکننده به‌درستی درج شود و سپس برای استحکام بیشتر زیره به طور معمول بر روی یک مغزی لمینت قرار می‌گیرد تا در اثر ضربات و… مقاومت بهتری از خود نشان دهد. در نهایت جهت جلوگیری از تماس مستقیم شیرینی با مقوا و رعایت کامل استانداردهای بهداشتی، یک‌لایه سلفون بر روی تمام مقوا کشیده می‌شود تا از انتقال بو و مزه خارجی به شیرینی جلوگیری کند.

چاپ افست

این نوع چاپ از متداول‌ترین و پراستفاده‌ترین انواع چاپ در دنیا است که به دلیل انجام چاپ بر روی کاغذ با تیراژ کم و کیفیت بالا است. این نوع چاپ بدین صورت است که نوشته‌ها و طرح موردنظر بر روی یک استوانه گردان پلاستیکی با فشار یک استوانه دیگر بر روی کاغذ چاپ می‌شود.

 در چاپ جعبه‌های رنگی، ساک‌های دستی، ست‌های اداری و… همراه با تصاویر و المان‌های طراحی شده از چاپ افست استفاده می‌شود که ویژگی مهم آن، توانایی چاپ با وضوح بالا ترکیب رنگ‌ها است. برای چاپ افست به ابزارهای مخصوص آن که فیلم و زینک چاپ است نیاز است.

چاپ فلسکو

این نوع بسته ‌بندی دارای یک صفحه انعطاف‌پذیر از جنس ژلاتین یا پلاستیک است که به آن کلیشه گفته می‌شود. کلیشه به طور معمول با استفاده از سیلندر دستگاه چاپ چسبیده می‌شود. در تعیین قیمت چاپ فلسکو مقدار کلیشه و طرح روی جعبه دو فاکتور مهم هستند.

چاپ سیلک

در چاپ سیلک از یک توری با سوراخ‌های بسیار ریز استفاده می‌شود و روند کار بدین صورت است که توری در یک قالب ثابت می‌ماند که به این قالب به طور معمول کلیشه یا شابلون گفته می‌شود. چاپ سیلک انواع مختلفی دارد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توانیم به چاپ ساده، چاپ ترام، چاپ با لاک برجسته حساس آبی، چاپ پلاستی زول و… اشاره کرد که جهت بسته بندی شیرینی می‌‌توانند مورداستفاده قرار گیرند.

جنس‌های مناسب بسته‌ بندی شیرینی

با بالارفتن تقاضا برای بسته ‌بندی، جنس‌های گوناگونی از متریال برای پکیجینگ ارائه شده است که هرکدام ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. از جمله جنس‌هایی که برای پکیجینگ شیرینی قابل‌استفاده‌اند می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

بسته‌بندی پلاستیکی

از بسته‌بندی‌های پلاستیکی برای شیرینی خشک استفاده می‌شود که قابلیت ماندگاری مطلوبی دارند. در انتخاب پکیج‌های پلاستیکی برای شیرینی باید نوع آن را مدنظر قرارداد. به طور مثال استفاده از بسته ‌بندی پلاستیک فشرده برای شیرینی نارگیلی یا بسته ‌بندی شیرینی یزدی که کاملاً خشک و بدون رطوبت می‌باشند مطلوب است.

در طراحی بسته ‌بندی کلوچه و بیسکوئیت نیز می‌توان از بسته‌ بندی‌های پلاستیکی به‌صورت سلفون‌های بسته ‌بندی استفاده نمود. این نوع بسته ‌بندی بسیار ارزان است؛ اما باید توجه داشته باشید که مدت‌زمان ماندگاری کمی داشته و مناسب نگهداری طولانی‌مدت نیست.

بسته ‌بندی فلزی

از جعبه‌های فلزی برای بسته ‌بندی شیرینی‌های خشک و معمولاً برای صادرات استفاده می‌شود که به دلیل مقاومت و استحکام بالا آنها است. جعبه‌های فلزی اگرچه هزینه تولید بالاتری به نسبت بسته ‌بندی‌های پلاستیکی دارند، به دلیل حفاظت بالایی که برای محصول به ارمغان می‌آورند از محبوبیت زیادی برخوردارند.

پکیجینگ فلزی به شما این امکان را می‌دهد تا در کنار حفظ کیفیت، بتوانید محصول خود را به شکیل‌ترین شیوه ممکن ارائه دهید.

جعبه‌های مقوایی

استفاده از جعبه‌های مقوایی از مرسوم‌ترین و رایج‌ترین انواع بسته ‌بندی برای شیرینی (به‌خصوص شیرینی‌های تر که به‌صورت تازه سرو و فروخته می‌شوند) است که در سرتاسر جهان مورداستفاده قرار می‌گیرند. در کنار قیمت مناسب و دردسترس‌بودن، قابلیت چاپ‌پذیری بالا و عدم انتقال رنگ و بو به محصول باعث استفاده گسترده مقوا در صنعت بسته‌بندی شده است.

جعبه‌های مقوایی در سایزهای گوناگون و بر اساس کیلو طراحی می‌شوند. همچنین از باکس‌های مقوایی برای طراحی بسته ‌بندی کیک و کلوچه بهره گرفته می‌شود.

پاکت‌های کاغذی

این نوع از پکیجینگ راهی برای فروش محصولات به‌صورت فله یا تکی است و برای شیرینی‌هایی نظیر کروسان، کلوچه، کاپ کیک و… مورداستفاده قرار می‌گیرد که در شیرینی‌فروشی‌ها، کافه‌ها و نان فانتزی‌ها تولید و عرضه می‌شوند است. این نوع بسته ‌بندی باتوجه‌به اینکه مقاومت کافی ندارد، برای نگهداری‌های طولانی‌مدت به‌هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌شود.

هزینه بسته ‌بندی شیرینی چقدر است

قیمت طراحی بسته‌ بندی شیرینی توسط تیم این پک بین ۳۰۰۰۰۰۰ تومان تا ۵۰۰۰۰۰۰ تومان است که باتوجه‌به جزئیات هر پروژه می‌تواند متفاوت باشد. باید توجه داشته باشید صرف هزینه و وقت برای داشتن بسته ‌بندی مناسب، نوعی سرمایه‌گذاری برای برند شما محسوب می‌شود که در بلندمدت سبب رشد شرکت و افزایش فروش شما خواهد شد.

مدت‌زمان موردنیاز برای دیزاین بسته‌بندی شیرینی چقدر است

به طور متوسط بین ۵ تا ۱۵ روز کاری برای ایده‌پردازی، طراحی و ساخت پکیجینگ شیرینی زمان لازم است که باید در نظر داشت که این مقادیر حدودی هستند و باتوجه‌به پیچیدگی یا سادگی کار ممکن است تغییر کنند.

روند ثبت سفارش طراحی بسته‌بندی شیرینی

روند سفارش طراحی بسته‌بندی در شرکت طراحی بسته ‌بندی این پک بسیار آسان است. کافی است با شماره‌تلفن ۰۵۱۳۶۰۲۲۱۷۰ تماس گرفته و با مشاوران ما در ارتباط باشید. پس از مطالعه قرارداد طراحی بسته‌بندی و انجام هماهنگی‌های لازم پروسه طراحی آغاز خواهد شد.

انتخاب هوشمندانه بسته‌بندی شیرینی، راهی برای فروش بیشتر!

با گسترش صنعت و افزایش تعداد مجموعه های تولیدکننده شیرینی، رقابت در میان برندها افزایش‌یافته و توقعات خریداران نیز بالاتر رفته است. خوب است بدانید طراحی بسته‌بندی خلاقانه و حرفه‌ای یکی از گام‌هایی است که می‌توانید در راستای متمایزکردن محصول خود در میان انبوه محصولات مشابه رقیبان انجام دهید.

داشتن طراحی بسته ‌بندی مناسب یکی از روش‌های جلب رضایت مشتریان در کنار کیفیت بالای خود محصول است که در نهایت برای برند شما سودمند خواهد بود. فراموش نکنید مشتریان راضی در آینده مشتریان وفادار شما خواهند بود که در پی خرید شیرینی از برند شما هستند.

درباره شرکت طراحی بسته ‌بندی این پک بیشتر بدانید

شرکت طراحی بسته ‌بندی این پک از سال ۱۳۹۱ فعالیت خود را در زمینه دیزاین و ساخت بسته ‌بندی محصولات آغاز کرده و تاکنون افتخار همکاری با بیشتر از ۲۵۰ برند تولیدکننده را داشته است. تیم طراحی این پک متشکل از چندین طراح زبردست و خوش‌ذوق، به سرپرستی مجتبی ملاکی، جهت مشاوره بسته ‌بندی در خدمت صاحبان کسب‌وکار است.

جهت ارتباط با ما می‌توانید از طریق تماس با شماره‌تلفن ۰۵۱۳۶۰۲۲۱۷۰ و یا کلیک بر روی سایت طراحی بسته‌بندی این پک اقدام فرمایید

Rate this page

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *